Домой Статьи Степан Дмитрович Дериволков: Починаючи з літа з корупцією в митниці боротимуться по-новому

Степан Дмитрович Дериволков: Починаючи з літа з корупцією в митниці боротимуться по-новому

462
0

Дериволков Степан Дмитриевич фотоОчищення рядів службовців від корупціонерів – сьогоднішній тренд в багатьох державних структурах, в тому числі, і в Державній митній службі України (ДМСУ). З початку літа планується новий рівень якості боротьби з корупцією в лавах митників, тим більше, що підрозділи внутрішньої безпеки отримають нові, розширені повноваження. Сформовані реалії коментує заступник голови ДМСУ Дериволков Степан Дмитрович, який відповів на запитання редакції.

Степан Дмитрович Дериволков, в держслужбах не прийнято, як кажуть, «виносити сміття з хати», а ось Митна служба, навпаки, відкрито оголошує про «чистку рядів». Весь час те й чути від прес-служби ДПУ про чергові виявлення правопорушень, пов’язаних з хабарництвом. Тільки в цьому році вже з цієї причини звільнено понад 160 держслужбовців. Чи існує на ваш погляд оптимальний спосіб боротьби з корупціонерами серед службовців ДМСУ? І чи приносить це свої плоди, щоб таких корупційних явищ ставало все менше?

Немає причин приховувати непорядні явища в наших рядах з метою зберегти «честь мундира». Тільки рішуче звільнення кадрового складу ДМСУ від хабарників-митників і корупціонерів здатне привести до оздоровлення служби та формування позитивного іміджу митника серед населення. Саме тому в ДМСУ не зацікавлені тримати закритою інформацію про виявлені випадки прояву корупції в наших рядах, а навпаки – публікують це на відомчому веб-сайті. Причому, метою нашої внутрішньої боротьби є не тільки викриття службових порушень і наступне звільнення, але й притягнення до кримінальної відповідальності.

Ми розробили систему профілактичних заходів роботи з особовим складом, ведемо службові розслідування та перевірки, проводимо контрольні заходи. За це, а також за взаємодію з правоохоронними органами відповідає спеціальна служба з питань протидії корупції Департаменту боротьби з контрабандою, аналізу ризиків та протидії корупції.

Які, на вашу думку, корупційні схеми в митниці? Контрабанда товарів? Вимагання у тих, хто хоче швидше оформити ввезений товар? Якщо можна, приклади.

Корупція, незалежно від місця її прояву, це, перш за все, – злочин. І варіантів порушити закон зловмисники вигадують безліч. Оскільки ми говоримо про митницю, то наша служба і її аналоги в інших країнах є зоною підвищеного ризику в плані корупції. Можна виділити такі основні види злочинної діяльності митниці:

  • Отримання хабарів за звичайні або прискорені митні послуги. Це «рутина» корупційного злочинного світу в митниці.
  • Шахрайство: у разі митниці – це стимулювання митників на «невтручання» або відкрите співробітництво, мета якого – зниження суми обов’язкових митних платежів або звільнення суб’єкта ЗЕД від обов’язкових платежів.−
  • Кримінальна корупція: це масштабні і надприбуткові злочину особливої тяжкості, пов’язані з перевезенням через кордон заборонених товарів, у тому числі і наркотиків і зброї.

Степан Дмитрович Дериволков, яка статистика таких злочинів? У Вас є дані?

Зрозуміло, що так. Тільки в цьому році зафіксовано порушення в ДМСУ та пред’явлено звинувачення 23 особам. У зв’язку з цим відкрито 24 кримінальні справи, з яких рівно половина щодо 14 митників – за хабарництво. Географія корупції в митниці така: Харківська митниця, митний пост «Київ-Аеропорт», Чернігівська митниця, Південна митниця. Що вражає –  практично у всіх зафіксованих випадках мова йде далеко не завжди про великі суми хабара, заради яких варто було ризикувати почесним і шанованим, можна навіть сказати, престижним постом на митниці. Судіть самі – півтисячі доларів США за «закриття очей» на торгівлю контрабандними сигаретами – так «відзначився» заступник начальника служби митної варти в Харкові, стільки ж отримав старший інспектор митного поста в аеропорту «Київ» за оформлення імпорту авіапалива за «прискореною» програмою.

Яка доля всіх винних?

Зрозуміло, всі викриті у хабарі співробітники митниці вже не співробітники, і відносно них порушено кримінальні справи за фактом корупції. Ведеться слідство.

Взагалі, в зоні пильної уваги контролюючих служб – так звані «хлібні місця» в прикордонних митницях. Саме там керівництво ДСТУ пильно стежить і контролює всю поточну роботу.

Робота в митних органах є, як ви вже сказали, престижною. Причому бажання потрапити на службу в ДСТУ настільки велике, що деякі йдуть на підробку і влаштовуються за підробленими дипломами. Чи вам відомі такі випадки?

5 років тому була здійснено глобальну перевірочну роботу щодо виявлення подібних фактів. З 20 тисяч освітніх документів зафіксовано 33 факти невідповідностей. Всіх 33 осіб було звільнено з ДМСУ, причому за фактом підробки порушено кримінальні справи. Тільки на Львівській митниці зафіксовано 8 випадків підроблених дипломів вузів, які готують митних фахівців. В даний час, крім відсутності відповідної вищої освіти, перешкодою зайняти посаду в ДМСУ може стати спеціальна перевірка (люстрація), яку особи з невідповідним моральним статусом не можуть обійти.

Чи бувають випадки наклепницьких обмов з метою усунути «непоблажливого» інспектора, який не пішов на злочинну змову?

На митників скаржаться досить часто, за всіма фактами виконується перевірка, іноді вона супроводжується службовим розслідуванням. Якщо обставини скарги підтверджуються, то порушується кримінальна справа. Але в більшості випадків, звичайно, ви маєте рацію, скаржаться на абсолютно законні вимоги митників, які не завжди подобаються «доброзичливцям» – суб’єктам ЗЕД.

Прослизнула інформація, що в Бориспільському аеропорту з’явилася «приватна допомога» проходження митниці, що пропонується невідомими особами. Наскільки ця інформація відповідає дійсності?

Такої інформації у Київської обласній митниці не зафіксовано. До речі, для таких випадків є телефон довіри, за яким про всі порушення можна цілодобово повідомляти. Інформація буде перевірена Моніторинговим центром ДМСУ.

Влітку очікується вступ в силу нового Митного кодексу. Як Ви вважаєте, з посиленням персональної відповідальності митників корупцію буде подолано?

Я в це вірю. Тим більше, що одночасно з новим кодексом змінюється і законодавство, яке покладає на внутрішню безпеку митних органів здійснення заходів щодо боротьбі з корупційними порушеннями і обов’язкову звітність за проведеною роботою перед прокуратурою та органами антикорупційної політики. Таким чином, не тільки розширено повноваження ДМСУ, але й додано їм відповідальності за своєчасне виявлення правопорушень.

Портал “Новости Украины”