Фунгіциди – це унікальні засоби захисту рослин (ЗЗР), які широко використовуються при вирощуванні сільськогосподарських, садових і овочевих культур. Основне завдання фунгіцидних ЗЗР від хвороб – це обмежити захворювання, викликані грибковими патогенами, та захистити урожай від загибелі. Крім того, фунгіциди також використовуються для обробки насіння, щоб підвищити імунітет молодих рослин і забезпечити їм оптимальні умови вегетації.
Фунгіциди: класифікація
Залежно від способу впливу активної речовини на рослину виділяємо три основні категорії фунгіцидів:
- контактні фунгіциди (поверхневі) – діють на поверхні, виявляючи токсичність тільки в місці прямого контакту зі шкідливим збудником. Тим самим вони перешкоджають проростанню грибкових спор на зовнішньому шарі рослини.
- проникаючі: проникають всередину рослинних тканин і звідти впливають на грибкові патогени.
- системні фунгіциди: проникають всередину рослини і зупиняють всі викликані грибком хворобливі процеси. Вони також забезпечують захист в тих місцях, на які препарат не наносився безпосередньо.
Ми виділяємо три механізми дії фунгіцидів: профілактичний, інтервенційний і виснажливий.
- Профілактична дія полягає в створенні конкретним фунгіцидом захисного бар’єру, що перешкоджає проникненню грибкових патогенів в рослинні тканини.
- Інтервенційна дія фунгіцидів заснована на пригніченні розвитку грибка.
- Виснажлива дія, навпаки, полягає у тому, щоб повністю знищити структуру шкідливого збудника разом з його спорами, ти самим зупиняючи рецидиви.
Грибкові захворювання в злаках
Уважне і регулярне використання фунгіцидів дозволяє знизити ризик розвитку багатьох грибкових захворювань в злаках. До найбільш поширених грибкових захворювань злаків відносяться:
- борошниста роса злаків: вражає головним чином пшеницю і ячмінь,
- Бура плямистість (люпин): заражає озиму пшеницю,
- септоріоз листя: загрожує в першу чергу пшениці і тритикале,
- ринхоспоріоз: найчастіше зустрічається на ячмені.
Умовою ефективного захисту злаків від грибкових захворювань є профілактична дія або раннє виявлення захворювання і негайна реакція, тобто обприскування правильно підібраним фунгіцидом.