Домой Статьи Судова будівельно-технічна експертиза – де і коли вона потрібна?

Судова будівельно-технічна експертиза – де і коли вона потрібна?

683
0

Судова будівельно-технічна експертиза – це незалежна будівельна експертиза, проведена фахівцями в своїй галузі за ухвалою суду або слідчого, мета якої – дослідження будівельного об’єкта і надання відповідей на питання, поставлені судом або слідчим.

Судова будівельна експертиза – що це таке?

Судова будівельно технічна експертиза найчастіше проводиться в спірних ситуаціях, коли сторони не змогли досягти мирного вирішення питання. Організація або компанія, яка проводить її виступає в ролі третейського судді (стосовно будівельної частини) і допомагає судді чи слідчому розібратися в будівельному питанні і винести справедливе рішення.

За останні роки стрімке зростання будівельної галузі досягло величезних масштабів. За рахунок збільшення масштабів будівництва, а також стиснення термінів зведення нових будівель і споруд, будівельна індустрія інтенсивно просунулася вперед.

Ні для кого не секрет, що в будь-якому великому справі завжди є свої негативні сторони і фактори. Що стосується будівництва це, по-перше, корупція в будівництві, по-друге зловживання посадовими положеннями, по-третє недбалість, по-четверте порушення будівельних норм і правил, технології ведення робіт і т.д і т.п. Внаслідок чого з’являється травматизм і аварії на будівництвах, іноді справа навіть доходить до людських жертв. Також відомі випадки численних обвалів будівель і споруд, через погану якість виконаних будівельно-монтажних робіт на об’єктах.

Читайте также: Какие документы нужны для начала строительства дома?

З огляду на всі ці фактори в результаті часто між учасниками будівельного виробництва виникають непорозуміння, які часом переростають в судові тяжби. Домогтися справедливого рішення в суді часом дуже непросто. І нерідко права сторона програє в суді, а суд лише спирається на дані фахівців, які з тієї чи іншої причини неправильно провели дослідження. Для винесення справедливого і об’єктивного вироку в суді, перш за все необхідно професійне обстеження будівель і споруд.

Судова будівельно-технічна експертиза – коли вона потрібна?

Судова будівельно-технічна експертиза необхідна в наступних випадках:

  • потрібно визначити наявність дефектів і порушень виконаних будівельно-монтажних робіт і причину їх утворення;
  • потрібно визначити обсяги і вартість виконаних будівельно-монтажних робіт;
  • потрібно визначити технічний стан будівельного об’єкта, його відповідність будівельним і містобудівним нормам і правилам;
  • потрібно визначити чи загрожує життю і здоров’ю громадян будівельний об’єкт;
  • потрібно визначити розцінки на будівельні матеріали і будівельно-монтажні роботи;
  • потрібно виявити відступу від проекту при проведенні будівельно-монтажних робіт;
  • потрібно визначити ступінь готовності будівельного об’єкта на певну дату;
  • необхідно визначити склад і розмір збитків при порушенні договору будівельного підряду;
  • необхідно визначити причину нещасного випадку на будівництві.

Читайте также: Покупка земельного участка под строительство дома: что нужно учесть?

Фактори які впливають на висновки будівельно-технічної експертизи

Наскільки коректно поставлені питання перед будівельними експертами. Сенс в тому, що часто судові органи (суддя або слідчий) за визначенням яких проводиться судова будівельно-технічна експертиза, не завжди точно і ясно ставлять питання перед експертами, застосовуючи юридичні терміни не зрозумілі для інженерів-будівельників і мають з будівництвом мало чого спільного. У підсумку, через неясність питань експертам доводиться часом додумувати деякі з них і допускати в відповідях свої домислення. Таким чином ситуація може звестися до того що судовий розгляд може бути програно. Тому дуже важливо, перш ніж подавати клопотання до суду про призначення судової будівельно-технічної експертизи, проконсультуватися з будівельними експертами і підготувати разом з ними передбачувані питання майбутнього дослідження;

Наскільки компетентна та чи інша організація, проводити судову будівельну експертизу. На ринку багато фірм, що позиціонують себе як незалежні судові експерти, однак найчастіше такі фірми більше юридичні ніж технічні. Пам’ятайте, що відповідати на питання по будівельній експертизі повинна людина, що володіє спеціальними знаннями в цій області, тобто інженер-будівельник за освітою, але ні в якому разі не юрист. Вибирайте насамперед компанію в штаті якої є фахівці з будівельною освітою.

Судовий будівельно-технічний експерт – це особа, яка сприятиме здійсненню правосуддя. На ньому лежить велика відповідальність за висновки експертизи, тому судовою експертизою повинні займатися люди компетентні і з бездоганною репутацією.